Fransa 15℃

Fransa

Fransa Gezi Rehberi

Paris gezi rehberi sayfalarında Fransa‘nın dünyaca ünlü başkenti olan Paris hakkında ihtiyacınız olacak tüm bilgileri kısaca aktarmaya çalışacağım. Moda ve lüksün başkenti kabul edilen Paris aynı zamanda dünyanın en turistik şehirlerinden. Paris’te her yaştan gezgine hitap edebilecek birçok şey var. Disneyland‘da çocuklar gibi eğlenebilir, Eyfel Kulesi üzerinden manzaranın tadını çıkartabilir, Louvre Müzesi‘nde ise birbirinden değerli sanat eserlerini inceleyebilirsiniz.

Paris'te nerede kalınır?başlıklı yazımda konaklama hakkında önemli bilgileri ve otel tavsiyelerimi okuyabilirsiniz. Paris otelleri için tıklayın.

Paris Gezi Rehberi

Dünyanın her yerinden olduğu gibi Türkiye’den gezi ile Paris’e giden gezgin sayısı bir hayli fazla. Gezi öncesinde biraz araştırma yapmak ise Paris’te bulunduğunuz süre boyunca çok daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirmenizde yardımcı olacaktır. Paris gezi rehberi yazıları boyunca, Paris hakkında genel bilgilerden gezilecek yerlere, alışverişten ulaşıma, otel tavsiyelerime ve yeme içmeye kadar detaylı birçok bulabilirsiniz.

Paris Gezisi Hakkında Bilgiler

Fransa’nın başkenti Paris 12 milyon nüfusa sahip. Fransa, Türk vatandaşlarından Schengen Vizesi istiyor. Eğer vize dosyanızı düzgün hazırlarsanız Schengen Vizesi almak gözünüzü korkutmasın. Fransızcanın ana dil olduğu ülkenin çoğunluğu Katolik inancına sahip. Şehirdeki çalışma saatleri büyük oranda Türkiye’deki çalışma saatlerine benzerlik gösteriyor. Tek fark, bizde önemli turistik noktalarda dükkânlar daha geç saatlerde kapanıyor olması. Paris’te alışveriş merkezleri dâhil bazı yerler ise pazar günleri kapalı olabiliyor, buna dikkat etmek gerekir.

Paris’te genellikle soğuk bir hava hâkim. Kışların soğuk olduğu şehirde yaz ayları ise genellikle sıcak geçiyor. Yalnız şehirde hava değişken olabiliyor, yani yaz ortasında serin ve yağışlı bir hava ile karşılaşabilirsiniz. Türkiye ile Fransa yerel saati arasında 1 saat fark var. Türkiye’de saatler 14.00’ü gösteriyorken Fransa’da saat 13.00’tür.

Gezip Gördüm Paris Gezi Rehberi

Ülkede, Avrupa Birliği’nin resmi para birimi olan Euro kullanılır. Paris’te kaldığınız süre boyunca bütçenize dikkat etmeniz gerekebilir, şehirdeki fiyatlar diğer turistik şehirlere oranla yüksektir. Eğer şehre herhangi bir tura katılmadan bireysel gidiyorsanız özellikle konaklama, bütçenizdeki en yüksek harcama kalemi olacaktır.

Her turistik gezide olduğu gibi sağduyulu davranırsanız Paris’te herhangi bir olumsuz suç olayı ile karşılaşmazsınız. Geceleri ıssız olan metro ve RER duraklarından, karanlık sokaklardan uzak durmak yararınıza olacaktır. Pasaport kaybı, hırsızlık ve diğer önemli olaylarda Paris’teki Türk Büyükelçiliği’nden yardım alabilirsiniz. Detayları Paris Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Paris Gezilecek Yerler

Paris gezi rehberimizin en çok işimize yarayacak bölümü şüphesiz şehirdeki önemli gezi noktalarından bahsettiğimiz Paris Gezilecek Yerler yazısı. Şehirde yer alan müze ve sanat galerilerinin birçoğu, alanında dünyanın sayılı yerleri arasında bulunur. Özellikle Louvre Müzesi ve Orsay Müzesi sanat tutkunlarının kaçırmaması gereken yerlerden. Şehrin merkezi bizdekinin aksine sözde modern, çok katlı yapılardan arındırılmıştır. Merkezde birbirinden güzel tarihi yapılar yer alır. Paris gezisi boyunca; Versay Sarayı’nı, Sen Nehri kenarında yer alan ve hapishane olarak kullanılmış Conciergerie’yi ve şehrin ünlü belediye sarayı Hotel de Ville’yi gezebilirsiniz. Tabi Şanzelize Caddesi’nin başlangıcında bulunan Zafer Takı’nı unutmamak gerekir.

Paris’in simge yapılarından Sacre Coeur Bazilikiası Montmartre Tepesi’nde yer alıyor…

Notre Dame KatedraliSainte-Chapelle ve Sacre Coeur Bazilikası Paris’teki en önemli dini yapılardan. Eğer Paris geziniz boyunca kalabalıktan biraz uzaklaşıp kafa dinlemek isterseniz şehrin ünlü park ve bahçelerine gidebilirsiniz; Lüksemburg BahçesiJardin des Plantesve Bois de Boulogne bu kategoride en çok dikkat çeken yerler. Vee son olarak Eyfel Kulesi Paris gezilerinin olmazsa olmazı. Eski Parisliler gibi kimileri dünyanın bu en ikonik yapısını sadece demir yığınına benzetse de hiçbir Paris turu Eyfel Kulesi’ni görmeden, hatta kule üzerindeki seyir terasına çıkmadan tamamlanmamalı.

Yukarıda saydığımız bu yerler yalnızca alanındaki en ünlü yapılar. Bunlar dışında Paris’te gezilecek onlarca yer var. Şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli gezi noktalarını Paris Gezilecek Yerler yazdım. Gezi noktalarının tümünde özel bilgiler, fotoğraf albümleri harita konumları ve ulaşım seçenekleri gibi çok detaylı bilgiler yer alıyor.

Paris’te Ne Yapılır?

Paris’te gezilecek yerler belli, peki ama Paris’te ne yapılır? Emin olun herkesin zevkine göre yapılacak birçok aktivite yer alıyor bu şehirde. Yapılacak şeylerin ilk sırasında Paris Disneyland turları karşımıza çıkıyor. Disneyland, küçük büyük birçok gezginin çok eğlenceli saatler geçirebileceği, dünyanın en ünlü eğlence parklarından biri. Yılda 10 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan bu eğlence parkı Avrupa’nın en turistik noktalarından. Disneyland’a dilerseniz acentaların düzenlediği turlara katılarak ya da bireysel olarak toplu taşımayı kullanarak gidebilirsiniz. Yaşınız ne olursa olsun eğer Paris gezinizde feda edebileceğiniz 1 gününüz varsa bunu Disneyland’a ayırabilirsiniz.

Paris’te yapılacak en zevkli etkinliklerden biri de tekne turları.

Paris’te yapabileceğiniz en ekonomik ve keyifli tur ise otobüs turları. Bu turlar kendi içlerinde birkaç gruba ayrılıyor. Kimilerinde aralıksız 2-3 saat boyunca şehrin en turistik yerlerini gezerken kimilerinde belirli duraklarda inerek bölgeyi gezip daha sonra aynı firmanın arkadan gelen otobüsüne binerek gezmeye devam edebilirsiniz. Bu otobüslere “hop on & hop off” adı veriliyor ve biletleri genellikle 1 ya da 2 günlük oluyor. Hangi otobüsü seçerseniz seçin oturduğunuz yerden en ünlü yerleri görmenin daha kolay yolu yok. Üstelik otobüslerde yer alan kulaklık ile sesli rehberler eşliğinde gezdiğiniz yerler hakkında anlatılanları dinleyebilirsiniz. Türkçe dil desteği maalesef her turda yok. L’Open TourCity SightseeingBig Bus Tour en ünlü firmalardan. Otobüslere Eyfel Kulesi vb turistik noktalardan binebilirsiniz.

Kabareler, Paris gece hayatının olmazsa olmazları. Şehrin ünlü kırmızı yel değirmeni Moulin Rouge ve Şanzelize’deki Lido Show, Paris’te katılabileceğiniz ünlü kabare gösterileri. Bu gösterilerin biletleri yemekli ya da yemeksiz olarak satışa sunuluyor. Bazı gösteri saatleri daha ucuz oluyor.

Bunlar dışında Sen Nehri’nde tekne turları,Louvre Müzesi’nde rehberli geziler, Versay Sarayı gezileri ile Eyfel Kulesi’nde yemekli turlar Paris’te katılabileceğiniz en önemli aktivitelerden. Bu saydıklarımızın birçoğunu araştırma yaparak bireysel olarak yapabileceğiniz gibi şehir merkezindeki turist ofislerinden bilgi alarak çeşitli turlara katılarak da yapabilirsiniz.

Paris’te nerede kalınır?

Paris‘in her bölgesi kendine has özelliklere sahip olsa da otel için seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu otelin metro istasyonuna çok yakın olacak olması. Hele bir de metronun aktarma istasyonu olan duraklarından birine yakın bir otel seçerseniz ulaşım konusunda da zaman konusunda çok kazançlı çıkarsınız. Şehrin ikonik yapılarının yanında yüksek fiyatlı fakat kötü otelde kalmak yerine metro durağı yakınında daha lüks ve ucuz bir otelde konaklama yapabilirsiniz. Bunun için biraz araştırma yapmak ya da bizim tavsiyelerimize göz atmanız yeterli.

Hotel Terminus Lyon, konaklama için güzel bir seçenek.

Paris’e 3 kez gitme şansım olsa da en çok son gezimde konaklama yaptığım Hotel Terminus Lyon en çok memnun kaldığım tesis oldu. 3 yıldızlı otel şehrin önemli tren istasyonlarından Gare de Lyon‘un hemen karşısında yer alıyor. Yüksek ziyaretçi değerlendirme puanına sahip tesisin odaları klasik Paris otelleri gibi biraz ufak olsa da metro ve RER durağına yakın olması gezi boyunca rahat etmemizi sağlamıştı. Otel fiyatları değişken olabiliyor, incelemek için tıklayın.

Bizim konaklama yaptığımız otel dışında da daha şehirde kalınabilecek bir çok tesis var. Paris gezi rehberimizi hazırlarken sanki şehre ilk kez gidecek gibi tüm otelleri araştırdık ve konum, fiyat, ziyaretçi puanı gibi çeşitli kriterleri dikkate alarak 20 tane güzel otel seçtik. Ekonomikten lükse kadar her ayarda otel mevcut. Seçtiğimiz oteller arasında Hotel PalymHotel CeciliaHotel Le Relais Saint CharlesCampanile Paris 19 – La Villette ve Mercure Paris Gare De Lyon bana göre en dikkat çeken oteller. Bu otellerin çoğu merkezi konuma sahip, yüksek ziyaretçi puanı olan ve uygun fiyatlı. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek için tıklayın.

Paris’te konaklama hakkında genel bilgileri ve tüm otel tavsiyelerimi Paris’te Nerede Kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Paris Ulaşım Rehberi

Yabancı bir şehre giderken en çok tedirginlik yaşanan konulardan biri toplu taşımadır. Özellikle ekonomik bir gezi yapıyorsak şehirde yer alan toplu taşımayı bolca kullanmak durumunda kalırız. Bu konuda dünyanın en rahat edeceğimiz şehirlerinin başında belki de Paris geliyor. Paris’te çok etkili bir metro sistemi var. Eğer oteliniz merkezin dışındaysa ya da gezi boyunca Disneyland ya da havaalanları gibi merkezin dışına çıkmanız gerekirse RER adı verilen banliyö trenlerini kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımda biletlerinizi otomatik makinelerden tek tek alabileceğiniz gibi turistler için özel olarak düzenlenmiş ve ekonomik olan “Paris Visite” adındaki biletleri alabilirsiniz.

Paris metrosu dünyanın önde gelen hatlarından biri. Metronun simgesi ise “Metropolitan” yazıları.

Paris’e tursuz gidiyorsanız ilk olarak size lazım olacak bilgi Paris havaalanı hakkında olanlar. Paris’te Charles de Gaulle (CDG), Orly ve Beavius adında 3 adet havaalanı bulunuyor. THY; hem Atatürk hem de Sabiha Gökçen havalimanlarından Paris Charles de Gaulle Havalimanı’na sefer düzenliyor. Pegaus ise; Sabiha Gökçen’den Paris Orly Havaalanı’na uçuş düzenliyor. Beavius ise şehrin 70 km uzağında yer alan ve Avrupa içi bazı seferlerin düzenlendiği havaalanı. Bize lazım olabilecek Charles de Gaulle ve Orly Havaalanları’ndan şehir merkezine ulaşım son derece rahat. Metro ve RER sistemini kullanarak havaalanlarına ulaşabileceğiniz gibi buralardan kalkan özel otobüsler ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Avrupa içi kullanılan hızlı trenler ise Paris geziniz boyunca size gerekli olabilir. Özellikle Amsterdam, Lüksemburg, Brüksel ya da Londra’ya tren kullanarak geçiş yapmayı düşünüyorsanız trenlerde uçak konforu olduğunu unutmayın.

Ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm detaylı bilgileri Paris Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Paris Alışveriş Rehberi

Alışveriş, her yurt dışı gezisinde olduğu Paris’te de gezinin en zevkli bölümlerindendir. Bu nedenle Paris Gezi Rehberi ’nin alışveriş bölümünde gezi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri sizler için hazırladık. Alışverişe başladığımızda akıllara gelen ilk soru Paris’ten ne alınır? olacak. Dünya moda başkentleri arasında yer alan Paris’te birbirinden güzel ve lüks moda ürünlerinin yanı sıra bütçe dostu, özel tasarım ürünleri de bulabilirsiniz. Bayanların tercihi kozmetik ürünleri olabilir. Yemek düşkünleri ise Fransa’nın ünlü lezzetlerini alabilir. Eğer alışveriş işini biraz daha ekonomik şekilde geçiştirmek isterseniz şehrin özellikle turistik yapılarının yer aldığı bölümlerdeki hediyelik eşya dükkânlarına göz atabilirsiniz. Buralarda daha uygun fiyatlara kendinize ve sevdikleriniz için alabileceğiniz şeyler var. Eyfel Kulesi anahtarlığı almadan tamamlanmış bir gezi, gezi değildir  Tabi kendiniz için çok daha orijinal şeyler arıyorsanız şehrin ünlü sokak pazarlarına da gidebilirsiniz.

Paris’te alışveriş yapmak oldukça keyifli…

Paris’te alışveriş hakkında gerekli tüm bilgiler Paris Alışveriş Rehberi sayfasında yer alıyor.

Fransız Mutfağı & Paris Yemekleri

Hayatta yemek yemek sizin bir amaç mı yoksa araç mı bilemeyiz ama Paris’te dünyanın en güzel yemeklerini yeme şansınız var. Dünyanın sayılı mutfakları arasında yer alan Fransız mutfağının tüm nimetlerini Paris’teki irili ufaklı restoranlarında bulabilirsiniz. Paris’te bizdeki kafe restoran mantığının dışında çeşitli yerler bulunuyor. Genellikle küçük ama lezzetli yiyecekler bulabileceğiniz Bistro’lar, kafe-bar-restoran karışımı olan Brasserie’ler ülkedeki yeme içme kültürünün önemli elemanları. Tabi dünyaca ünlü restoranların birçoğunun Paris’te yer aldığından bahsetmeye gerek yok. Şehirde yer alan bazı ünlü restoranlarda yemek yemek için haftalar öncesinden rezervasyon yaptırma gerektiğini unutmayın. Paris, dünyada sınırlı sayıda bulunan 3 yıldızlı Michelin restoranlarının büyük bir bölümüne ev sahipliği yapıyor.

Paris kafelerinde sandalyeler genellikle sokağa bakıyor.

Peki Paris’te ne yenir? Şehirde tüm dünya mutfaklarının restoranlarını bulabileceğiniz gibi her köşe başında görmeye alıştığımız fast food restoranlarını da bulabilirsiniz. İlla bildiğim yemek derseniz Paris’te hatırı sayıda Türk restoranı da bulunuyor. Ama etnik tatlar sizin için önemliyse ”Escargots a la Bourguignonne” adındaki ünlü salyangoz yemeği, “Moules Mariniere” adındaki midye yemeği ve “Coq au Vin” adındaki horoz etinden yapılan yemek şehrin ünlü tatları arasında yer alıyor.

Ülke mutfağı ve Paris yemekleri hakkında merak edebileceğiniz bilgiler Fransız Mutfağı & Paris Yemeklerisayfasında.

Paris Pass

Paris’te çeşitli turistik atraksiyonlar ile ulaşım imkânlarını birleştiren bir indirim kartı var, adı: Paris Pass. Bu kart ile Paris’te yer alan almıştan fazla müzeye ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Otobüs turu, tekne turu, şarap tadım turu, balmumu müzesi gezisi gibi çeşitli turlara ücretsiz katılabilirsiniz. Ayrıca şehir merkezinde gezerken metro, RER, otobüs ve tramvayı ücretsiz olarak kullanmanıza imkan veren Paris Visite adındaki ulaşım kartına sahip olursanız. Bunlar dışında şehirdeki bazı noktalarda kuyruk sırası beklemeden giriş yapabilirsiniz. Paris Pass’in 2, 4 ve 6 günlük seçenekleri var. Kimilerine göre Paris gezisi boyunca çok işinize yarayacak bu kartın bize göre çeşitli avantaj ve dezavantajları var. Bu nedenle kartı satın almadan önce biraz araştırma yapmak gerekli. Kart hakkında detaylı bilgileri tüm Paris Pass Nedir? sayfasında bulabilirsiniz.