İstanbul 15℃

İstanbul Şehir Rehberi

İstanbul birçok farklı yönden ülkemizde en ileri seviyede görülen şehirdir. Nüfus bakımından en kalabalık şehir olması insanları kısmen bunaltmış olsa da yine de İstanbul’da yaşamaktan vazgeçemeyen yaklaşık 15 milyon insan bulunmaktadır. Bu inanılmaz şehir tarih boyunca birçok medeniyete de ev sahipliği ve başkentlik yapmıştır. Bu nedenle şehrin her bölgesinde farklı bir tarihi yapıya, farklı kültürlere rastlamak mümkündür. Bulunduğu konum itibariyle iki kıtayı birbirine bağlayan dünya üzerindeki tek şehir durumundadır. Bu özelliği de uluslararası olarak şehrin hem ziyaret hem ticaret hem de diğer bütün olanaklarının artmasını ve gelişmeye halen daha devam etmesini sağlamıştır. Milyonlarca insanın yaşadığı ve gün içerisinde yüz binlerce kişinin giriş çıkış yaptığı bu şehrin öneminden ne kadar bahsetsek az. Şehrin her noktasında ziyaret edilmesi gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. Bu nedenle İstanbul’u ziyaret etmelisiniz gibi bir tavsiye vermemize de aslında pek gerek yok. Ülkemizdeki görülmesi gereken şehirler arasında ilk sıralarda bulunması da şaşırılacak bir durum değildir açıkçası. 
 

Ulaşım

İstanbul’da günümüzde iki adet havaalanı aktif olarak hizmet vermektedir. Bu iki havaalanı şehrin iki yakasında (Avrupa-Anadolu) bulunmaktadır. Bunun yanı sıra şu anda yapımı devam etmekte olan 3. Havaalanı projesi de şehrin Avrupa yakasının Karadeniz kıyısı tarafında inşa edilmektedir. 2018 yılında hava trafiğine açılması beklenen 3. Havaalanı ile birlikte de İstanbul üzerinde yurt içi ve yurt dışı hava trafiğinde bir artış görmek de mümkündür.

Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunmaktadır. Türkiye’de en yoğun hava trafiğinin görüldüğü yer olan Atatürk Havalimanı, gün içerisinde yurt içi ve yurt dışı olmak üzere yüzlerce uçağın durak noktasıdır. İstanbul’a yurt içinde farklı bölgelerden de oldukça fazla sayıda sefer olanağı bulunduğu için uygun fiyata uçak bileti bulma imkânınız vardır. Havalimanının çevresinde İstanbul’un gelişmiş karayolu toplu taşıma araçları sayesinde ulaşım sıkıntısı yaşanmamaktadır. Havalimanında birçok toplu taşıma alternatifiyle birlikte İstanbul’un ilçeleri arasında seyahat etmek mümkündür. 

Ayrıntılı bilgi almak ve uçuş seçeneklerini öğrenmek için http://www.ataturkairport.com/tr-TR/Ucus_Bilgileri/Pages/Anasayfa.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz. 
 

Sabiha Gökçen Havalimanı

İstanbul’un ikinci havalimanı olarak hizmet vermekte olan Sabiha Gökçen Havalimanı, ülkemizde de en işlek 2. Havalimanı konumunda bulunmaktadır. İstanbul’un iki havalimanının da bu kadar fazla trafiğe sahip olması da şehrin ne kadar önemli bir konumda olduğunu açıkça göstermektedir. Bu havalimanı adını dünyanın ilk kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen’den almaktadır. İstanbul’un Anadolu yakasında Pendik ilçesi sınırlarında bulunan havalimanı sayesinde Anadolu yakasında yaşayan insanların veya bu yakada ziyaretlerini gerçekleştirmek isteyen insanların tercih sebebi olmuştur. Yine çeşitli toplu taşıma araçları vasıtasıyla Anadolu veya Avrupa yakasında istediğiniz yere rahatlıkla gidebilir ve bu süre zarfında İstanbul’u genel itibariyle seyredebilirsiniz.

Sabiha Gökçen Havalimanı hakkında ayrıntılı bilgi almak için http://www.sgairport.com/sabiha-gokcen-havalimani/ucus-bilgileri sitesine tıklayabilirsiniz.

3. Havalimanı

Henüz yapımı devam etmekte olan yalnız 2018 yılının başlarında açılması tahmin edilen İstanbul’un 3. Havalimanı projesi yakın bir zamanda aktif hale getirilecektir. 

Gezilecek Yerler

Ayasofya Müzesi

Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen Ayasofya müzesi 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılmış Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesiyle birlikte camiye çevrilmiş sonrasında da Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapımında çalışan mimarların ustalığı Müzeye bakıldığında gayet açık bir şekilde anlaşılıyor. Açıkçası Ayasofya’ya gitmek için sadece bir fotoğrafını görmek yeterlidir. İçerisindeki tarihi dokuyu görmeden İstanbul’dan ayrılmak da büyük bir hata olacaktır. 
 

Sultan Ahmet Camii

Ayasofya’yı ziyaret etmişken çok yakınında bulunan Sultan Ahmet Camii’yi görmeden gitmek olmaz. Mimar Sinan’ın ‘kalfalık eserim’ olarak nitelendirdiği ama neresinden bakarsanız bakın her ayrıntısı ustaca dizayn edilmiş olan bu camii, görenleri hayretler içerisinde bırakacak bir mimari yapıdır. O atmosferin içine girildiğinde bu söylediklerimizin aslında hiçbir önemi yok. Sadece cami değil bir külliye olarak tasarlanmış olan bu projenin içinde Cami, Medrese, Daru-l Kurra, Muvakkithane, Sıbyan Mektebi, Arasta, Hamam, İmaret, Darü’ş-şifa ve Türbe gibi bölümleri bulunmaktadır. Sultan Ahmet Camii bizlere verdiği tarihi değer nedeniyle İstanbul’un baş yapıtları arasındaki yerini almıştır.
 

Galata Kulesi

Galata Kulesi, 528 yılında inşa edilmiş dünyanın en eski kulelerinden biridir. Bu, yüzyıllar boyunca çeşitli depremlerle ve yangınlarda tahrip olmuş olsa da Türklerin eline geçtikten sonra oldukça özenle tadilatı yapılarak görkemli duruşu korunmuştur. Kule tarih boyunca çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Esirleri içerisinde barındırmış, rasathane, yangın gözlem evi olarak da kullanılmış tarih boyunca bulunduğu bölgenin önemli simgelerinden biri olmuştur. Günümüzde de yerli ve yabancı turistler tarafından ilgiyle gidip görülen bu kulenin tarihe kattığı değeri şu an da aynı önemle korunmaktadır. 
  

Haliç

İstanbul’un doğal güzellikleri arasında olarak göstermemiz gereken en önemli bölgelerden biri Haliç’tir. Avrupa yakasını ikiye bölen ve haritada boynuz biçimindeki yapısıyla Haliç, tarih boyunca denizcilik açısından yoğun bir şekilde kullanılmıştır. Hatta Haliç’in oluşumu hakkında birçok efsane ortaya atılmıştır. İstanbul’u ziyaret ettiğinizde bir gün batımını Haliç’ten izleyerek gökyüzünün ve denizin muhteşem görüntüsünün aldığı hali keyifle seyredebilirsiniz.
 

Topkapı Sarayı

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinden sonra yapımına başlanan ve Osmanlı Devleti’nin resmi idare, eğitim ve sanat merkezi olan Topkapı Sarayı, aynı zamanda padişahın evi olarak da kullanılmıştır. 19. Yüzyıla kadar devlet bu saraydan yönetilmiştir ve sonrasında Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. Yüzyıllar boyu devletin idare edildiği bu saray önemini ve ihtişamını her zaman korumaktadır. Şu anda müze olarak sergilenmekte olan sarayı gezerken Osmanlı Tarihi ile ilgili bilgilere sıkça rastlayarak geçmişinizi daha yakından tanıma şansına sahip olabilirsiniz. 
 

Konaklama Önerileri

Ayasofya Hotel

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan ve şehrin merkezinde bulunan Ayasofya Hotel’de uygun fiyata konaklama şansını elde edebilirsiniz. Ayasofya Hotel bütçenize uygun oda seçenekleri sayesinde sizlere uygun fiyata rezervasyon yapma şansını sağlamaktadır. 
Adres: Küçükayasofya Mah. Demirci Reşit Sokak No: 28 Sultanahmet/İstanbul
Telefon: (0212) 516 9446
 

Raffles İstanbul

Beşiktaş’ın göbeğinde inanılmaz manzarasıyla bir otelden daha fazlasını müşterilerine sunmak için çalışan Raffles İstanbul sizleri pişman etmeyecek bir dinlenme mekanıdır. Boğaz manzarasına karşı odalarıyla İstanbul’u gezdikten sonra yine İstanbul’u seyretmek istiyorsanız aşağıdaki iletişim bilgilerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. 
Adres: Levazım Mahallesi, Koru Sokağı Zorlu Center, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 924 02 00

Hilton İstanbul Kozyatağı

Anadolu yakasında Kadıköy’ün merkezinde bulunan Hilton İstanbul Kozyatağı otelinde kısa veya uzun süreli ziyaretleriniz için uygun fiyata konaklama şansına sahip olabilirsiniz. Bulunduğu bölgedeki alışveriş merkezlerine ve diğer ihtiyaçlarınıza yakın mesafede olması burasının tercih edilebilir olmasını sağlıyor. Ayrıca kaliteli hizmetiyle konaklama seçenekleri arasında değerlendirilebilecek bir mekân olduğu bir gerçektir.
 

Restoran Önerileri

Şans Restaurant 

Beşiktaş’ta bulunan bu restoranda bir akşam yemeği yemeden gitmek olmaz. Yemeklerin lezizliğiyle hizmetin mükemmelliği arasında hoşça vakit geçirebileceğiniz bir mekân olarak Şans Restaurant İstanbul’da uğrak yerlerden birisidir. 
Adres: Hacı Adil Cad. Palmiye Sok. No:1 Levent, Beşiktaş, İstanbul
Telefon: 0 212 280 38 38
 

Misina Restaurant

En kaliteli ve çeşitli balık yemeklerini sizlerle buluşturan Misina Restaurant yanındaki lezzetli mezeleriyle birlikte inanılmaz bir balık ziyareti yaşatıyor. Kadıköy’de bulunan bu restoranda dilerseniz bahçesinde çam ağaçlarının arasında dilerseniz de iç mekânda bu kaliteyi deneyebilirsiniz. Bu lezzetli yemekleri farklı sunumlarıyla müşterilerine sunan ve gidenlerin akıllarında yer edinmiş olan restorantta bir akşam yemeği rezervasyonu yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.
Adres: Dr. Faruk Ayanoğlu Cad. Çamlık Apt. No: 34/1 Fenerbahçe Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0216 550 02 58-59
 

Önemli Telefonlar

Ambulans : 112
İtfaiye : 110
Polis : 155
Turizm Danışma: : 179