Amsterdam 15℃

Amsterdam Şehir Rehberi

Hollanda Krallığı'nın başkenti Amsterdam, Avrupa'nın en popüler turistik yerlerinden biridir. Amsterdam şehri Amstel Nehri üzerinde bir köy olarak başladı. Ancak Orta çağda ticaret merkezi olarak hızla büyüdü. 1275 yılında Floris V, Hollanda Kontu, 'Amsteledamme' halkına mallarını topraklarından su yoluyla nakletmesini sağladı. Bununla birlikte, Amsterdam 1421'de ciddi bir yangın geçirdi. Fakat şehir tekrardan kurularak daha önemli bir ticaret merkezi olmaya devam etmiştir.

Üniversiteleri, akademileri ve araştırma enstitüleri, 40'tan fazla müze, sayısız tiyatro ve eğlence mekanları ile Amsterdam, ülkenin önde gelen kültür merkezidir. Buna ek olarak, kentin tarihi yapısıyla da ilgi çekmektedir. Amsterdam 6. ila 18. yüzyıllara ait 6.750 bina, 2.000 dönümlük bir alana yayılıyor ve 160 kanal tarafından ayrılıyor. Vatandaşlarına verdiği haklar ile en özgür olarak da bilinmektedir. Özgürlüklerin başkentine hoşgeldiniz!

Ulaşım

Amsterdam, Avrupa'nın en iyi varış yerlerinden biridir. Havaalanından, karadan ve hatta denizden geçebileceği için Amsterdam'a seyahat genellikle oldukça kolaydır. Doğrudan bir demiryolu hattı Schiphol Uluslararası Havaalanı ile Amsterdam merkez istasyonunu birbirine bağlar ve şehir merkezine en hızlı ve en uygun ulaşım şeklidir. Trenler, 1. ve 2. platformlardan her 10 dakikada bir seferlerini gerçekleştirir. Daha fazla bilgi için :

http://www.amsterdam.info/airport/train/

Connexxion tarafından işletilen Amsterdam Havalimanı Servisleri, şehir genelinde 100'den fazla otel servisiyle her 10 dakikada bir kalkar. Havaalanı çıkışında otobüsleri bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için :

https://www.connexxion.nl/amsterdam-and-region-travel-ticket/1244

Gezilecek yerler

Rijksmuseum Amsterdam (The Rijksmuseum)

Amsterdam'ın en popüler cazibe merkezlerinden biri olan ve kesinlikle en önemli sanat müzesi olan Rijksmuseum, ülkenin nadir sanat eserleri ve eski eser koleksiyonunu barındırmak üzere 1809 yılında kuruldu. Müzenin etkileyici koleksiyonunda yedi milyon sanat eserinin yanı sıra binanın 250 odasında 5000'den fazla önemli resim bulunuyor. Resimlere ek olarak, 35.000'in üzerinde kitap ve el yazması içeren kapsamlı bir kütüphane olmanın yanı sıra Hollanda'daki kültürün gelişimi ile ilgili çok sayıda büyüleyici görüntü sergilemektedir.

Anne Frank Müzesi (The Anne Frank Museum)

Prinsengracht'ta, Anne Frank Müzesi, dünyanın en ünlü Holokost kurbanlarından birinin çok kısa yaşantısına adamıştır. Anne'nin ailesinin 2. Dünya Savaşı süresince saklandığı gerçek evde yazdığı savaş günlüğü ile uluslararası alanda büyük bir üne kavuşmuştur. Evin çoğu Anne'in döneminde olduğu gibi tutuldu ve trajik bir tarihin anıtı olarak kullanılıyor.

Vondelpark

Vondelpark'ın yemyeşil görüntüsü, gölet, çimen, köprüler ve sarma yollarla Amsterdam'ın en büyülü yerlerinden olan İngiliz tarzı parklardan biridir. Güneşli bir günde  turistler, güneşi sevenler, bisikletçiler, patenciler, puset sürükleyen ebeveynler ortaya çıktığında açık hava partisi atmosferini hissedersiniz. Vondelpark yılda 10 milyondan fazla ziyaretçi alsa bile, size asla kalabalığı hissettirmiyor.

Kraliyet Sarayı (Royal Palace)

Eskiden belediye binası olan Kraliyet Sarayı, şehirde bulunduğu zaman Kral'ın ikametgahı olarak hizmet etmiştir. Yapımı 1648 yılında başlatıldığında anıtsal bir yapı olarak düşünülüyordu ve yapıyı desteklemek için 13.659 kazık dikilmesi gerekti. Antik Roma mimarisine dayanan dış cephe tamamen klasiktir; iç mekan muhteşem bir şekilde döşenmiştir. Ferdinand Bol ve Govert Flinck'in tavan resimleri ile birlikte zengin kabartmalar, süsleme, mermer heykellerle dekore edilmiştir.

Van Gogh Müzesi (The Van Gogh Museum)

Trajik hayatından veya olağanüstü yeteneğinden esinlenilen ve her yıl bir buçuk milyon ziyaretçi kabul eden Van Gogh Müzesi, sanat sevenler için olmazsa olmaz bir durak. Dünyanın en önemli sanat galerilerinden biri olarak kabul edilen (aynı zamanda Hollanda'da en çok ziyaret edilen müze olarak da bilinir) ve dünyanın en büyük Van Gogh resimleri koleksiyonunu barındırmaktadır.

Batı Kilisesi (Westerkerk)

1966 yılında eski Kraliçe Beatrix'in düğün yeri olarak ünlü olan Amsterdam West Kilisesi (Westerkerk), şehirde en popüler kilisedir. 1630'da tamamlanan bu Rönesans kilisesi birçok iç ve dış Gotik özelliklerinden ötürü sıra dışıdır. Halk tarafından "Langer Jan" (uzun boylu John) olarak bilinen 85 metrelik kuleye sahiptir.

Konaklama Önerileri

Waldorf Astoria Amsterdam

Waldorf Astoria Amsterdam, şehrin kalbinde olan Herengracht'ta 17. yüzyıldan kalma bir sarayda misafirlerini ağırlıyor.

Telefon :  +31 20 718 4600

Ambassade Hotel

Ambassade Hotel, 17. yüzyıldan kalma kanal evlerinin birleşimini oda ve süitlerinde hizmet veriyor.

Telefon : +31 20 555 0222

Hotel La Boheme

Museumplein'e ve Leidseplein'e yürüme mesafesinde olan Hotel La Boheme, konuklara rahat yataklar içeren temiz odalar sunmaktadır.

Telefon :  +31 20 624 2828

Hotel Sebastian's

Hotel Sebastian's, Amsterdam merkez tren istasyonuna yürüyerek 10 dakika ve  hayvan dostu bir oteldir.

Telefon : +31 20 423 2342

Restoran Önerileri

Vinkeles

Amsterdam’da en güzel yemek ve servisin bulunduğu restoran olarak biliniyor.

Adres : Keizersgracht 384, 1018 Amsterdam

Telefon : +31 20 530 2010

La Rive

Görkemli bir servis ile Hollanda mutfağını keşfetmeye ne dersiniz?

Adres : Professor Tulpplein 1, 1018 GX Amsterdam

Telefon : +31 20 520 3264

Zaza's

Lezzetli yemekler ve hoş bir atmosfer için burayı öneriyoruz.

Adres : Daniel Stalpertstraat 103hs, 1072 XD Amsterdam

Telefon : +31 20 673 6333

Alışveriş

De Negen Straatjes

Şehrin tarihi kanal bölgesinin merkezinde bulunan Negen Straatjes adı verilen dokuz dar sokağın bulunduğu alan alışveriş için ideal bir yerdir.

The Kalverstraat and Leidsestraat

Amsterdam'ın şehir merkezinde bulunan iki ana alışveriş caddesi Kalverstraat ve Leidsestraat'tır.

The Haarlemmerdijk

Haarlemmerdijk, Amsterdam merkez istasyonuna doğru uzanan uzun, şık ve birçok lüks mağazayı bulabileceğiniz bir alışveriş caddesidir.

Ekstra

Amsterdam kanal turlarına katılıp, küçük bir şehir turu yapabilirsiniz.

Red Light denen bölge sayesinde şehir turist çekmektedir. Bu bölgede fotoğraf ve video çekiminin yasak olduğunu hatırlatalım.

Rijksmuseum önündeki Amsterdam yazısında fotoğraf çekilmeyenleri, Amsterdam’a gitmiş saymıyorlarmış. Bilginize! İyi tatiller dileriz.

Önemli Telefonlar

Amsterdam Başkonsolosluğu : +31 06 8724 2060

Ambulans : 112

Polis : 112

İtfaiye : 112