London 15℃

London Şehir Rehberi

Londra'nın dünyanın en büyük turistik yerlerinden biri olması ve her yıl 15 milyon ziyaretçinin ilgisini çekmesi biraz da şaşırtıcı. Fakat gittiğiniz zaman hangi nedenle büyülendiğinizi anlayamadan bu şehre aşık olup döneceksiniz. İngiltere'nin başkenti, canlı bir sanat ve eğlence merkezi (tiyatroları ile ünlü) ve Beatles'tan 50 yıl sonra ülke müzik dünyasının da başkentlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tarih öncesi çağlarda Londra'nın sadece dağınık kırsal yerleşimlerin oluşturduğu bir topluluk olduğu düşünülmektedir. Bronz ve Demir Çağlarından kalan mızraklar ve silahlar Thames çevresinde bulunmuştu. Vauxhall yakınlarındaki yakın tarihli bir arkeolojik kazı, yaklaşık 3000 yıl önce Thames'de olası bir ahşap köprü kanıtı keşfetti! Bugün Londra olarak bildiğimiz şehirden sorumlu olan Romalılardı. AD43'te İngiltere'yi işgal edip kısa süre sonra Londinium şehrini kurdular.

Londra, gezegenimizin en büyük kültürel yoğunlaşmalarından birine sahiptir. Kraliyet saraylarından halkın parlamentosuna, Roma kalıntılarından kaleler ve katedrallere kadar, Londra'nın yerlerini keşfetmek gibi benzersiz şeyler yaparak zamanınızı geçirebilirsiniz. 

Ulaşım

Londra’nın tamı tamına 5 ayrı havaalanı var! Hangi havaalanından şehir merkezine ulaşacağınızı sizlere kolayca anlatacağız. Her biri şehrin ayrı bir noktasında olan havaalanları en fazla 30 dakikalık bir mesafeye sahiptir. Bu yüzden şehir merkezine gitmeniz uzun sürmeyecektir.

Heathrow Havaalanı 

Londra'nın batısında, 32 km uzaklıkta bulunan London Heathrow Airport (LHR) dünyanın en işlek ve en gelişmiş havaalanlarından biridir. Heathrow Express, Central London'a giden en hızlı yoldur. Her 15 dakikada bir Heathrow'tan tren kalkar ve Londra Paddington'a olan yolculuk yaklaşık 15-20 dakika sürer. Alacağınız tek yönlü biletin ücreti ise 21.50 Pound’dur. Daha fazla bilgi için : 

 https://www.heathrowexpress.com/landingpages/visit-london?tid=WEX12018 

Londra'da bir günden fazla kalacaksanız, önceden bir Visitor Oyster Card almaya değer. Visitor Oyster Card, Londra'ya gelmeden evinize teslim edilir. Bu, hemen Tube kullanarak şehir merkezine gidebileceğiniz anlamına gelir. Tube yeraltı ulaşım sistemi için daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

http://www.heathrow.com/file_source/Heathrow/Static/GIF/Transport_and_Directions/LHR_Train_Map.gif 

London City Havaalanı

London City Havaalanı (LCY) Londra'nın merkezinden 9.5 km doğu, Canary Wharf'a ise 4.8 km uzaklıkta olması nedeniyle Londra'nın en kolay ve erişilebilir havaalanlarından biridir. London City Havaalanından Tube ulaşım sistemini kullanarak Canning Town, Stratford ve Bank gibi istasyonlara ulaştırır. Aktarmalarınızı buralardan yapabilirsiniz. Daha fazla bilgi için : 

http://www.visitlondon.com/traveller-information/getting-around-london/docklands-light-railway-network#KZXfPW81SYlQPlxz.97 

Havaalanına hizmet veren yerel otobüs hatları, 473ve 474 numaralı otobüslerdir. Buradan aktarmalarınızı rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Otobüsler hakkında daha fazla bilgi için : 

https://tfl.gov.uk/travel-information/stations-stops-and-piers/ 

Gatwick Havaalanı

Gatwick Havaalanı (LGW) dünyanın en etkili tek pistli havalimanı olup 90 ülkede yılda 35 milyon müşteriye ve 200 destinasyona hizmet vermektedir. Gatwick Express, Londra'nın merkezine en hızlı ulaşım yoludur. Gatwick Havaalanı Güney Terminali ile Londra Victoria İstasyonu arasında her 15 dakikada bir sefer düzenlenmektedir. Gatwick Express hakkında daha fazla bilgi için : 

http://www.gatwickexpress.com/en/your-journey/timetable 

EasyBus, Central London ve Gatwick Havaalanı arasında sıklıkla ve düşük maliyetli ekspres otobüs hizmeti sunmaktadır. EasyBus hakkında daha fazla bilgi için : 

http://www.easybus.com/en/ 

Stansted Havaalanı

Stansted Havaalanı (STN), İngiltere'nin en yoğun üçüncü havaalanı ve Avrupa'nın en hızlı büyüyen havaalanlarından biridir. Stansted Express, Londra'nın merkezine gitmenin en hızlı yoludur. Trenler, havaalanı terminalinin hemen altında bulunmaktadır ve her 15 dakikada bir seferlerini gerçekleştirmektedir. Daha fazla bilgi için : 

https://www.stanstedexpress.com/?gclid=CLzvrIWxktECFRFmGwod8RkDgQ 

EasyBus, Central London ve Stansted Havaalanı arasında sıklıkla ve düşük maliyetli ekspres otobüs hizmeti sunmaktadır. EasyBus hakkında daha fazla bilgi için : 

http://www.easybus.com/en/ 

Luton Havaalanı

Luton Havaalanı (LTN), 2013 yılında 9.7 milyon yolcu taşıyan İngiltere'nin en büyük havaalanlarından biridir. Havaalanı, düşük maliyetli uçak firmaları için önemli bir merkezdir ve Londra'nın 56 kilometre batısındadır. EasyBus, Central London ve Gatwick Havaalanı arasında sıklıkla ve düşük maliyetli ekspres otobüs hizmeti sunmaktadır. EasyBus hakkında daha fazla bilgi için :

http://www.easybus.com/en/ 

Terravision, Luton Havaalanı'ndan Central London'a düşük maliyetli bir servis hizmeti sunmaktadır. En yoğun zamanlarda otobüsler her 20 dakikada bir sefer düzenlemektedirler. Daha fazla bilgi için : 

http://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-luton-airport-london/ 

Gezilecek yerler

Buckingham Sarayı ve Nöbet Değişimi (Buckingham Palace and the Changing of the Guard)

İngiltere'nin en sembolik yapılarından biri olan Buckingham Sarayı, Londra'nın en popüler gösteri ve ortam koşulları olan nöbet değişimi sahnesini de içermektedir. Saat 11: 30'da kalabalığı çeken düzeyde bir gösteriye sahiptir. Buckingham Sarayı 1837'de inşa edilmiştir ve Kraliçe Victoria'nın üyeliğinden beri Kraliyet Ailesi'nin Londra konutu olmuştur. Kraliçenin orada olup olmadığını merak ediyorsanız, binanın üstündeki bayrak direğine bakın: Kraliyet bayrağı gece ve gündüz dalgalanıyorsa Kraliçe evde demektir. Bazı özel durumlar nedeniyle Kraliyet Ailesi üyeleri bile merkez balkona çıkabilir. Umarız ki şanslısınızdır!

İngiliz Müzesi (The British Museum)

Dünyanın en iyi antik koleksiyonlarından birini sergileyen İngiliz Müzesi, antik dünyadan 13 milyondan fazla eser içeriyor. Asur, Babil, Çin, Avrupa ve diğer yerlerden gelen paha biçilemez nesnelerle nereden başlayacağınızı bilmek gerçekten zor. Ancak çoğu turist, müzenin en ünlü objelerini şu şekilde sıralıyor : Parthenon'dan gelen Elgin Mermerleri, Rosetta Taşı, II. Rameses'in muazzam gövdesi, Mısırlı mumyalar ve Mildenhall Hazinesi olarak bilinen 4. yüzyıl Roma gümüşünün muhteşem panosu.

Londra Gözü (The London Eye)

2000 yılında Londra'nın yüzyıl kutlamalarına istinaden kurulmuş olan London Eye, Avrupa'nın en büyük gözlem noktasıdır. Tekli cam kapsülleri, Thames'in 443 fit yüksekliğinde yükselen ve yuvarlak bir tura çıkarken kentin en muhteşem manzaralarını sizlere sunar. Bu yuvarlark yolculuk yaklaşık 30 dakika sürer ve genellikle sıranız için kuyrukta kalma süresinden daha kısadır. Bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Aşağıdaki adresten rezervasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. 

https://www.viator.com/tours/London/London-Eye-Skip-the-Line-Tickets/d737-2988LONDON_EYE?eap=planetware-tours-14254&aid=vba14254en 

Piccadilly Sirki ve Trafalgar Meydanı (Piccadilly Circus and Trafalgar Square)

Londra'nın en ünlü turistik mekanlarından ikisi olan bu ünlü noktalar, Londra'nın eğlence bölgesi olan Soho'ya kapılarını açıyor. Trafalgar Meydanı, Lord Horatio Nelson'un 1805'de Trafalgar'daki Fransız ve İspanyol zaferlerini anmak için inşa edilmiştir. Piccadilly Sirki Regent, Haymarket ve Shaftesbury Caddesi gibi birkaç kalabalık sokağı birbirine bağlar ve Londra'daki en tanınmış heykelini burada bulabilirsiniz. Bu heykel Kanatlı Eros heykelidir.

Aziz Paul Katedrali (St Paul's Cathedral)

Londra'nın birçok kilisesinin en büyük ve en ünlüsü olmanın yanı sıra kuşkusuz dünyanın en görkemli katedrallerinden biridir. St Paul Katedrali eski Roma tapınağının zirvesinin üzerinde bulunmaktadır. Önceki kilise yapısı 1666’da yok edildi ve Sör Christopher Wren yeniden mimari yapılanmayı sağlamıştır. Bugün, ikiz Barok kule ve muhteşem St Paul's kubbesi, İngiliz mimarisinin başyapıtıdır.

Churchill’in Savaş Odaları (Churchill's War Rooms)

Londra'nın tarihi mekanlarının en ilginç olanlarından bir tanesi, Başbakan Winston Churchill'in İngiliz askeri kampanyalarını ve vatanını II. Dünya Savaşı boyunca savunmasını sağladığı mükemmel korunmuş savaş odalarıdır. Churchill'in uyuduğu minik hücreyi ve ünlü savaş zamanı konuşmalarını yayınladığı radyo stüdyosunu göreceksiniz.

Konaklama Önerileri

The Goring

Bir yüzyılı aşkın bir süredir konukları şımartan The Goring, Buckingham Sarayı'na birkaç adım uzaklıktadır.

Telefon : +44 20 7396 9000

The Langham

West End'in kalbindeki The Langham 150 yıldan fazla bir süredir ünlü isimlere ev sahipliği yapıyor.

Telefon : +44 20 3823 6360

Bloomsbury Hotel London

Bloomsbury Hotel London, alışverişin merkezi olan Oxford caddesine kısa bir yürüyüş mesafesindedir.

Telefon : +44 20 7347 1000

Premier Inn London Kensington

Premier Inn London Kensington, müzelerden ve Earls Court metro istasyonundan birkaç dakika uzaklıkta bulunan uygun fiyatlı bir seçenektir.

Telefon : +44 871 527 8666

Restoran Önerileri 

The Five Fields

Ambiyans, bu lüks restoranların resmiyetine rağmen çok rahat! Gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayınız.

Adres : 8-9 Blacklands Terrace, London SW3 2SP

Telefon : +44 20 7838 1082

Gastronhome

Harika bir akşam yemeğinin yanında özel hissetmek isteyenler için unutulmaz bir deneyim yaşatacaktır.

Adres : 59 Lavender Hill, London SW11

Telefon : +44 20 3417 5639

The Golden Chippy

İngiliz mutfağını uygun fiyatlar ile birleştiren harika restoran. 

Adres : 62 Greenwich High Road, London SE10 8LF

Telefon : +44 20 8692 4333

Alışveriş

Oxford Street

Alışverişin İngiltere’deki adı olan bu caddede, aradığınız her markayı bulacaksınız.

Westfield

Westfield'in White City ve Stratford'daki iki büyük alışveriş merkezi bulunmaktadır! Alışveriş severlere duyurulur!

Carnaby Street 

60'lı yılların Swinging döneminde moda ve kültür devriminin doğduğu yer olan Carnaby'yi oluşturan 13 sokak Oxford Caddesi ile Regent Caddesi arasında bulunuyor. 150'den fazla marka ve 50 bağımsız restoran bulunmaktadır.

Ekstra 

Önemli bir taş anıt olan Stonehenge’i günlük turlar aracılığıyla görebilirsiniz.

Tarihi bir üniversite kasabasını keşfetmek için Londra'dan Oxford'a bir günlük gezi yapabilirsiniz.

Warwick Kalesi, Londra'dan yalnızca birkaç saat uzaklıkta, görkemli ve görülmesi gereken bir kaledir.

Önemli Telefonlar

Londra Büyükelçiliği : +44 20 73 93 02 02

Ambulans :999

Polis : 999 

İtfaiye : 999