Paris 15℃

Paris Şehir Rehberi

Seine Nehri kıyısına hakim olan Paris, şık güzellikleri ve büyülü ambiyansı ile ziyaretçilerini romantizmle karşılamaktan gurur duyuyor. Bu eşsiz şehir, Eyfel Kulesi, Notre-Dame ve Champs-Elysées Bulvarı gibi muhteşem yerlerle dolu. Ancak Paris'in cazibesi küçük ayrıntılarda yatıyor. Paris gerçek bir açık hava müzesi gibi kentin binalarını, sanat eserlerini ve Parislilerin gündelik yaşamını sizlere sunuyor. Paris şehri, M.Ö. 3. yüzyılda Parisii adında bir Kelt kabilesi Ile de la Cite üzerinde temellendirilmiş bir yerleşim inşa etmeye başladı. MS 52 yılında Romalılar Parisii'yi fethederek Seine Nehri üzerinde bir kasaba inşa ettiler. Romalılar Paris’i, Paris Lutetia olarak adlandırmıştır. Paris, elbette, 1789'da patlak veren Fransız Devrimi'nin merkezinde idi. 14 Temmuz 1789 sabahı Parisliler, top ve silahları ele geçirdi. Milliyetçilik akımını tüm dünyaya yaydılar.

Şık butiklerden enfes yemeklere kadar Paris, hayatın en güzel aktığı şehirdir. Şehir, tarihi miras yerlerini titizlikle koruyor. Her gizli köşede, Paris büyülüdür. Yapacağınız bir ziyaret ömür boyu süren bir aşka ilham verebilir.

Ulaşım

Paris'e hizmet veren iki ana havaalanı vardır: Orly ve Roissy-Charles-de-Gaulle. Büyük uluslararası havayolu şirketleri vasıtasıyla Roissy-CDG'ye inme ihtimaliniz daha yüksektir. Düşük maliyetli bir şirketle veya başka bir Fransız veya Avrupa şehrinden seyahat ediyorsanız, Orly'ye inebilirsiniz. Paris'in kuzey batısında bulunan Beauvais-Tillé havaalanı, şehre en uzak havaalanıdır.

Roissy-Charles-de-Gaulle Uluslararası Havalimanı (CDG), Paris'e tren, otobüs, araba, taksi veya servis ile bağlıdır. Toplu taşıma yöntemleri RER bölgesel trenleri, RoissyBus ve Noctilien gece otobüsleridir. Daha fazla bilgi için :

http://www.gowithoh.com/guide-paris/airport-transport/

Orly Havaalanı (ORY) aynı zamanda iki RER hattı ve iki otobüs ile merkeze bağlıdır. RER B ile aktarma yaparak şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda havaalanından merkeze otobüs servisleri bulunmaktadır. Daha fazla bilgi için :

http://www.airport-orly.com/trains-and-metro.php

Paris-Beauvais, Paris (Porte Maillot) ile havaalanı arasında  bir servis hizmeti sunmaktadır. Beauvais, Paris'ten yaklaşık 1 saat 15 dakika uzaklıktadır. Uçuş saatinizden en az 3 saat 15 önce servise binmeniz gerekir. Daha fazla bilgi için :

http://www.aeroportbeauvais.com/?lang=eng

Gezilecek yerler

Eyfel Kulesi (Eiffel Tower)

Ölmeden önce hayatınızda görmeniz gereken bir yer mi bakıyordunuz? Eyfel Kulesi dünyadaki en ünlü anıt olabilir ve kesinlikle Paris’in sembolüdür. Yapıyı ilk gördüğünüz tamamen farklı şeyler hissedersiniz. Bu kadar büyük bir kule, o zamanlarda nasıl inşa edilmiş diye de sormadan edemiyor insan. Eyfel Kulesi, Alexandre-Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış ve Fransız Devriminin yüzüncü yılını kutlayan 1889 Paris sergisi için inşa edilmiştir. Kule, 15.000 çelik bölümden oluşuyor. Bu yenilikçi yapı artık ustaca bir mimari özellik olarak kabul ediliyor ve Paris'teki en gözde turistik mekanlardan biridir. Kule 307 metre boyunda. Empire State Binası kurulana kadar dünyanın en uzun yapıtıydı. Kule etrafındaki çimlere yatarak temiz havanın tadını çıkarmanızı öneriyoruz.

Louvre Müzesi (Louvre Museum)

Bir zamanlar Fransa Kralları'nın evi olan görkemli bir saray olan Louvre, şimdi muhteşem bir güzel müze haline gelmiştir. Ziyaretçiler müzeye 1917'de Ieoh Ming Pei tarafından tasarlanan cam piramitteki saray avlusundan girebilir. Girişi bile büyüleyici! Louvre Müzesi, antik çağdan orta çağ sanatına kadar, tarihi 15. ila 19. Yüzyıllara dayanan 30.000'den fazla sanat eserine sahiptir. Tek bir ziyarette hepsini görmek imkansızdır, ancak turistler klasikler üzerinde yoğunlaşabilirler. Bunlardan en önemlisi tabi ki Leonardo Da Vinci tarafından yapılan “Mona Lisa” tablosudur. Çok ilgi ve rağbet görmektedir. Tablodaki bayanın yüz ifadesinin belirsizliği herkesin ilgisini çekmiştir.

Notre-Dame Katedrali (Cathédrale Notre-Dame de Paris)

Gotik bir mimarinin en ünlüsü olan Notre-Dame Paris'in kalbindedir. Seine Nehri'ndeki bir ada olan Ile de la Cité üzerinde bulunmaktadır. Bu küçük toprak arazisinde Romalılar Lutetia'yı inşa ettiler ve 6. yüzyıldan 14. yüzyıla kadar Fransa Kralları burada yaşıyordu. Notre-Dame Katedrali 1163 yılında Kral Louis IX (Saint Louis) tarafından kurulmuştur. Katedral ilk olarak Erken Gotik tarzda oluşturulmuş, daha sonra ilaveler ile Yüksek Gotik stile geçiş göstermiştir.

Şanzelize Caddesi (Avenue des Champs-Élysées)

Paris'teki en anıtsal bulvar, 16. yüzyıla kadar bataklıkların ıssız bir alanıydı. Bu cadde üzerinde aradığınız her markayı, her şıklığı ve çok zengin insanların günlük yaşantılarını inceleyebilirsiniz. Bir önemli diğer yapıt olan Arc de Triomphe, lüks mağazalar, oteller, restoranlar, kafeler, sinemalar ve tiyatrolar ile kaplıdır. Bu hareketli bölge birçok turist çekiyor. Champs-Élysées'in şık bir görüntüsü olmasına rağmen, turistlerin ve öğrencilerin bütçesine hitap eden pek çok yer var.

Sacré-Coeur Bazilikası ve Montmartre Tepesi (Basilique Sacré-Coeur and Quartier Montmartre)

Paris'teki en yüksek noktada oturan Basilique Sacré-Coeur'un özel bir havası vardır. Alabaster cephesi, Roman ve Bizans stillerini harmanlıyor. Uzaktan bakıldığında, bir düğün pastası gibi görünüyor. Bazilikada, İsa'nın alev sarmalı mozaiği kutsal alana duygusal ve ruhsal bir yoğunluk katıyor. Montmarte tepesine çıktığınızda bir sürü sokak sanatçısı göreceksiniz. Kendi resminizi onlardan herhangi birisine yaptırabilirsiniz. Güzel bir hatıra olduğunu düşünüyoruz.

Konaklama Önerileri

Le Bristol Paris

Hiçbiri efsanevi otel Le Bristol Paris'ten daha efsanevi değil.

Telefon :  +33 1 53 43 43 00

La Reserve Paris Hotel

Antika oda mobilyaları ile mükemmel servis olanakları sunan La Reserve Paris Hotel ve Spa, farklı bir klasmanda olduğunu kanıtlıyor.

Telefon : +33 1 58 36 60 60

Hotel Signature St. Germain des Pres

Aile tarafından işletilen Hotel Signature St. Germain des Pres, ayrı ayrı dekore edilmiş odalarda harika bir konukseverlik sunmaktadır.

Telefon :  +33 1 45 48 35 53

Hotel Left Bank

Küçük, zarif Best Western Hotel Left Bank, uygun bütçesi ile size konforu sağlıyor.

Telefon : +33 1 43 54 01 70

Restoran Önerileri

Boutary

Gerçek bir Fransız mutfağı ve çok zarif bir yemek deneyimi.

Adres : 25 Rue Mazarine, 75006 Paris

Telefon : +33 1 43 43 69 10

Epicure

Sanatsal mutfak çalışmasının keyifli bir senfonisi .

Adres : 112 Rue Du Faubourg Saint-Honore, 75006 Paris

Telefon : +33 153 43 43 40

Midi 12

Krep seviyorsanız Paris’te en iyi krep yapan yeri sizin için bulduk.

Adres : 12 rue la Fayette, 75009 Paris

Telefon : +33 9 50 12 24 24

Alışveriş

Avenue des Champs-Élysées

Şanzelize caddesinde alışveriş yapmadan Paris’ten gitmek mi? Asla.

Le Marais

Marais bölgesi alışverişin tam kalbinde. Rahat kıyafetler ve sokak modasını burada bulabilirsiniz.

Carrousel du Louvre

Louvre sadece bir müze mi? Hayır! Aradığınız birden çok mağazayı burada bulabilirsiniz.

Ekstra

Seine nehri turu alarak Paris’i nehir üzerinden keşfedebilirsiniz.

Paris Disneyland’e bir gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

Şehrin biraz dışında olan Versay Sarayı (Le château de Versailles) büyüleyici manzarasıyla sizleri etkileyecektir.

Önemli Telefonlar

Paris Büyükelçiliği : +33 1 53 92 71 11

Ambulans : 112

Polis : 112

İtfaiye : 112