Berlin 15℃

Berlin Şehir Rehberi

Almanya'nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri olan Berlin, aynı zamanda siyasetin, kültürün, medyanın ve bilimin de önemli bir merkezidir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan Müzeler Adası çevresinde yoğunlaşan sanat eserleri, yüzlerce galeri, etkinlik ve müzeyi kapsarken, kültürel açıdan dikkat çeken Berlin dünyaca ünlü Berlin Operası ve Berlin Filarmoni Orkestrası'na ev sahipliği yapıyor. Berlin ilk kez 13. yüzyılda bahsedilmiştir ve 1871'e kadar Alman İmparatorluğu'nun başkenti olmuştur. İkinci Dünya Savaşı'nın yıkılışına ve on yıllarca sürecek olan Berlin Duvarı'nın doğusundaki bozulmaya rağmen bugün yeniden inşa edilen kent, ülkenin ekonomik ve kültürel öneminin kanıtıdır. Berlin yeni ve klasik mimari, bitmeyen eğlence, alışveriş ve çok çeşitli kültürün karışımını size sunuyor.

Berlin'de Ulaşım

 

Berlin’de bulunan 2 havaalanı vardır. Sırasıyla şehir merkezine nasıl ulaşacağınız hakkında sizi bilgilendirelim.
Schönefeld Havalimanı, Berlin'in merkezine ve çevresine mükemmel bağlantılar (bölgesel ve S-Bahn trenleri) sağlayan bir tren istasyonuna sahiptir. Çok sayıda otobüs bağlantısı ile yerel toplu taşıma seçenekleri arasında değişmektedir. Ayrıca Tegel Havaalanı’ndan da S-bahn trenleri mevcuttur. Berlin şehir merkezine S-bahn tren hattı için; http://www.s-bahn-berlin.de/pdf/VBB-Liniennetz.pdf 

Berlin'in en işlek havaalanı ve başkentin hava trafik altyapısının omurgası Tegel Havaalanı'dır. Merkezi konumu ve uçuş programında sunulan cazip yerler sayesinde hem turistler hem de iş seyahati yapan kişiler havaalanını kullanıyor. 109 Numaralı Otobüs şehir merkezine doğru gitmektedir. 109 Numaralı otobüsün hattı için; http://www.bvg.de/images/content/linienverlaeufe/LinienverlaufBus109.pdf

Berlin'de Gezilecek Yerler

 

Brandenburg Kapısı (Brandenburg Gate)

Nasıl Zafer Takkı’nı veya Eyfel Kulesi’ni görünce Paris’te olduğunuzu hissediyorsanız, Berlin’in simgesi olan Branderburg Kapısı size Berlin’de olduğunuzu hissettirecektir. Mitte bölgesindeki Pariser Platz'daki bu 26 metrelik kumtaşı anıt, Berlin'in ilk Neoklasik yapısıdır. Brandenburg Kapısı, simgesel olmaya devam ediyor. Bill Clinton ve Barack Obama gibi önemli kişiler tarafından ziyaret edilmiştir.

Berlin Duvarı Anıtı (The Berlin Wall Memorial)

Berlin Duvarı tarihi 1961 yılında doğudan batıya doğru göç eden mültecileri durdurmak için yapılmıştır. 1989'da yıkılana kadar, dört metre yüksekliğindeki duvar 155 kilometre uzunluğunda idi. Bugün, Berlin Duvar Anıtı'nın bir parçası olan graffitilerle kaplı küçük bir kısmı kalmıştır. Ayrıca, Berlin Duvar Müzesi, Doğu ve Batı Berlin arasındaki en iyi bilinen geçiş noktasıdır. İnsan hakları tarihini takip eden görüntüler ve eserlerle dikkat çekiyor.

Unter den Linden

Türkçe karşılığı “ıhlamur ağaçlarının altı” olarak bilinen bu ünlü meydan, sırayla dizilen ıhlamur ağaçlarının cadde boyunca uzanmasıyla meşhurdur. Uzun yıllardır hem yaşayan halkı hem de turistleri ağırlamaktadır. Brandenburg Kapısı önündeki Pariser Platz'ı Lustgarten'e bağlayan bu geniş cadde yaklaşık 1.5 kilometredir. Şehri dinleyip, ayaklarınızı dinlendirebilmek için harika bir nokta. 

Gendarmenmarkt  (The Gendarmenmarkt)

Berlin'in en büyük meydanlarından biri olan Gendarmenmarkt, en ünlü tiyatrolardan olan Konzerthaus, Fransız Katedrali (Französischer Dom) ve Berlin Katedrali (Berliner Dom) olmak üzere üç büyük tarihi binaya sahiptir. Bu üç tarihi bina ile birlikte resmedilmeye değer bir kare oluşmuştur ve turistlerin ilgi odağı olmuştur. Kışın ziyaret ediyorsanız, ziyaretinizi Gendarmenmarkt popüler Noel Pazarı ile aynı zamana rast getirdiğinizden emin olun.

Berlin Katedrali Kilisesi (Berlin Cathedral Church)

Berlin Katedrali Kilisesi, 75 metre yüksekliğindeki kubbesi ve 1532'den kalma eski ziliyle ünlüdür. 1905 yılında Büyük Frederick döneminden kalma daha eski bir katedral yerine kurulmuştur. Yeni Barok tarzında inşa edilen bina Berlin'deki en büyük kilisedir. On yıllarca aldığı savaş hasarını onarmak için özenle çalışıldıktan sonra kilise eski ihtişamına döndü ve ziyaretlerin en önemli noktası ise bronz saçaklarla süslenmiş olan İmparatorluk Merdiveni'dir. Müze Adasının muhteşem manzaraları için 270 adımla Kubbe'ye tırmanmaya zaman ayırabilirsiniz.

Berlin Zafer Sutünü (The Victory Column)

Berlin'in Zafer Sütunu, 19. yüzyılda Prusya askeri zaferinin sembolünden günümüzde gözde bir turist noktasına kadar uzanan çağlar boyunca yeniden keşfedilen Berlin anıtlarından biridir. Sütunun üstündeki 8.3m uzunluğundaki heykel  ZaferTanrıçası Victoria hem de Prusya'nın Latince adı olan ve Borussia'yı temsil ediyor. Sütun, Alman geleneksel mitolojik sembollerini imparatorluk günlerine bağlayan ilginç örneklerden biridir.

Berlin'de Konaklama Önerileri

 

Das Stue

Muhteşem Tiergarten'in batı bölümüne bakan muhteşem merkezi konuma sahip ve Berlin'in en simgesel otellerinden biridir.
Telefon : +49 30 3117220

Hampton by Hilton Berlin City West

Tiergarten'den sadece birkaç dakika uzaklıkta, mükemmel yemek ve alışveriş mekanlarına yakın olan Hampton by Hilton Berlin City West, şehrin mükemmel metro hattına yakınlığı sayesinde Berlin'in diğer alanlarını keşfetmek için mükemmel bir merkezdir.
Telefon : +49 30 4050270

The Circus Hotel

Başka bir popüler seçenek The Circus Hotel, Müzeler Ada’sından sadece birkaç dakika uzaklıktadır.  
Telefon : +49 30 20003939

Ibis Berlin Kurfurstendamm

Kısıtlı bütçesi olanlar için, dikkate alınması gereken şehir merkezi seçenekleri arasında Ibis Berlin Kurfurstendamm vardır.
Numara : +49 30 2888670

Berlin'de Restoran Önerileri

 

Restaurant Bieberbau

Sabit menüsü ve pahalı olmayan kaliteli yemekler yemek isteyenler için önerilen restoranlar arasındadır.
Adres : Durlacher Str. 15, 10715 Berlin
Telefon : +49 30 8532390

Heising

Eski bir modaya göre döşenen ve kaliteli bir aile tarafından yönetilen bir restoran ne kadar kötü olabilir ki?
Adres : Rankestrasse 32 | Rankestraße 32, 10789, Berlin
Telefon : + 49 30 2133952

Patta

Sağlıklı ve lezzetli yemeklerin adresi olarak gösterilen Patta, söylenenlerin doğru olduğunu müşterilerine kanıtlamakla meşgul.
Adres : Krossener Str. 16, 10245 Berlin
Telefon : +49 176 61918140

Berlin' de Alışveriş

 

Alexa

Berlin’in soğuk havası hissedildiği zaman, kapalı bir alışveriş merkezinde kıyafetlerinizi satın almak çok hoş olacaktır. Alexanderplatz'a yürüme mesafesinde olan Alexa'yı ziyaret edebilirsiniz. Alışverişin en iyi merkezi olarak biliniyor. 

Kurfürstendamm (KaDeWe)

Bu cadde etkileyici bir tarihe sahip ancak aynı zamanda Berlin'in turistleri ve sakinleri için birçok mağaza da bulunuyor. Bu alan ağırlıklı olarak KaDeWe ve Peek ve Cloppenburg mağazaları nedeniyle biliniyor. Bunun yanında, Kurfürstendamm çevresindeki leziz restoranları bulabilir ve bu konumu turistik bir cazibe ile birleştirmek isterseniz Memorial Kilisesi'ni ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Mall of Berlin

Yeniyi sevenler için Berlin'de alışverişin yeni adresi “Mall of Berlin”dir.

Ekstra Bilgiler

Canlı müzik mi arıyorsunuz? Şehrin kalabalığından uzaklaşmak için boş zamanınız mı var? Neden Berliner Filarmoni girişinde ücretsiz öğlen konserine katılmıyorsunuz?
Krezburg adında bir Türk mahallesi bulunmaktadır. Bu mahallenin özelliği oradan buluna binanın üzerinde Türkçe eklerin (-miş , -mişti, vb.) bulunması.
Charlottenburg'da keçi ve tavuklarla küçük bir çiftlik var. Bulmanız biraz zaman alabilir. Çünkü hiçbir işaret yok! Google Maps kullanırsanız yararlı olacaktır.

Berlin İçin Önemli Telefonlar

Berlin Başkonsolosluğu : +49 30 89680211
Ambulans : 112
Polis : 110 ya da 112
İtfaiye : 112