Pegasus Airlines PC

Pegasus Airlines

IATA Kod

PC

Telefon

Web Sitesi

Pegasus Airlines

Neden Pegasus Airlines?

Check- in işlemleri


Pegasus check-in işlemleriniz için self servis kiosklarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sadece el bagajı ile seyahat ediyorsanız check in işleminizi kuyruklara girmeden kolayca halledebilirsiniz. Dokunmatik olarak çalışan sistem, ekranda beliren butonlarla sizi yapacağınız işlem hakkında yönlendiriyor. Hızlıca ulaşabileceğiniz uçuş biletinizle doğrudan biniş kapısına yönelebilirsiniz. Ayrıca Pegasus’a ait web sitesinden on-line check-in işlemi de yapabilir, Pegasus çağrı merkezi, bilet satış ofisleri, acenteler ve havalimanlarından satın alabileceğiniz biletlerle de check-in işlemlerinizi kontuarlardan rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. İnternette check in yapmış yolcular uçuş saatinden en az 60 dakika önce havalimanında olmaları gerekmektedir. Check in işlemini havaalanında gerçekleştirmek isteyen yolcular iç hatlar için uçuş saatinden bir saat, dış hatlar içinse 2 saat öncesinden havaalanında olmak zorundalar

Bagaj hakkı ve ücretlendirme


Pegasus Hava Yollarında serbest bagaj hakkı iç hatlarda 15 kg, Dış hatlarda ise 20 kg olarak belirlenmiştir. Hava yolu şirketinin yolcu bagaj taşıma hakları arasında, kabin içi ücretsiz bagaj hakkı 8 kg olarak belirtilmiştir. Pegasus resmi web sitesinden, serbest bagaj hakkını aşan kilolarınız için, uçuş saatine 4 saat kalana kadar ödeme yapabilirsiniz. Satın alabileceğiniz maksimum kg hakkı 20 kg olup ücretler 5 kg, 10 kg, 15 kg ve 20 kg gibi basamaklarla belirlenmiştir. Pegasus resmi web sitesinden fiyatlama hakkında bilgi alabilirsiniz. Seyahatinize başlamadan önce fazla bagajınız varsa, önceden yapacağınız ödemelerle, bu sorunu daha uygun fiyatlarla, daha ucuza aşabilirsiniz.

Koltuk seçimi


Pegasus hava yolları koltuk seçimlerinizle ilgili ücret uygulaması yapmaktadır. Koltuk seçme işlemi yalnızca bilet satın alma aşamasında veya bilet satın alındıktan sonra yapılabilir. Ayırttığınız koltuk için hemen ödeme yapmanızı aksi takdirde kısa bir süre sonra ayırtmış olduğunuz koltuğun iptalinin yapılacağını hatırlatmak isteriz. Uçuş döneminiz ve uçacağınız yöne göre farklı tarifelerde değerlendirilen koltuk ücretleri için Pegasus’un resmi web sitesini incelemenizi öneririz.

Biletlendirme ücreti

Pegasus Hava yollarından satın alınacak tüm biletlerden biletleme esnasında her bir yolcu için iç hatlarda 4 TL, dış hatlarda 4 Euro (veya karşılığı ülke para birimi) check in bedeli tahsil edilecektir. Transit uçuşlarda aynı uçuş numarası ile yapılan uçuşlarda tek, farklı uçuş numaralarında ise uçuş numarası sayısı kadar ücret uygulanacaktır.

Yiyecek, içecek ve ikram

Pegasus Havayollarının tüm tarifeli uçuşlarında ikram servisleri ücret karşılığında yapılmaktadır. Uçuşlarınız için satın alacağınız ücretli menüleri, Pegasus’un resmi web sitesi, acenteleri ve çağrı merkezleri üzerinden yapabilirsiniz. Uçuşlarınızla ilgili yapabileceğiniz iptal ve değişikliklerle ilgili olarak, uçuş saatinden 24 saat önce yapılan iptal ve değişikliklerle ilgili herhangi bir ücret talep edilmemektedir. 24 saatten daha az zaman kalması durumunda ise satın alınan ikram menüsünün ücreti iade edilemez.

1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding'in ortak girişimiyle İstanbul'da kurulan Pegasus, charter uçuşlarla havacılık sektörüne giriş yaptı. 2005 yılında Şevket Sabancı ve ailesine ait olan Esas HoldingA.Ş. tarafından satın alınmış ve aynı yıl Kasım ayında tarifeli iç hat seferlerine başlayarak Türkiye’de faaliyet gösteren 4. tarifeli havayolu olmuştur.

Ali Sabancı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı Pegasus Hava Yolları’nda, Genel Müdürlük görevini Mehmet Tevfik Nane yürütmektedir.

Havayolları içerisinde en genç filolardan birine sahip olarak, 31 Temmuz 2013 itibarıyla 44 tanesi yeni nesil Boeing 737-800 NG ve 1 adet B737-400’den oluşan, yaş ortalaması 3.62 olan toplam 45 uçaklık filosuyla operasyonlarını sürdürmektedir.

Avrupa, Orta Doğu, Rusya ve Kafkaslar’a yayılan bir coğrafyada olmak üzere yurt dışında 43, yurt içinde 29; toplam 30 ülkede 72 noktaya tarifeli seferler gerçekleştirmektedir. 2011 yılında olduğu gibi 2012 yılında da Official Airline Guide (OAG) raporunda koltuk kapasiteleri baz alınarak yapılan sıralamaya göre Avrupa’nın en büyük 25 hava yolu arasında “Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen Havayolu” olarak gösterilmiştir.

2012 yılında Airbus firmasıyla imzaladığı ve teslim tarihindeki tutarı yaklaşık 12 milyar USD olan, 25 adedi opsiyonlu 100 uçaklık filo siparişi ile sipariş verdiği tarih itibariyle sipariş verildiği tarih itibariyle Türk Sivil Havacılık tarihinde bir seferde verilmiş en büyük siparişe imza atmıştır. Paylarının yüzde 34,5’lik kısmını halka arz ederek 26 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul’da “PGSUS” kodu ile işlem görmeye başlayan Pegasus Hava Yolları; Türkiye’de borsaya kote olan ilk özel havayoludur.