Select Your Language
Select Your Currency
Edinburgh

Edinburghİskoçya'nın 1437 yılından beri başkentidir.[2] Glasgow'dan sonra ülkenin ikinci büyük kenti olan Edinburgh, İskoçya'nın doğusunda, kuzey denizine yakın bir konumdadır.[2]

Avrupa'nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle bilinmektedir. Edinburgh Üniversitesi ve İskoç Aydınlanması'nın etkisiyle yükselen kültür düzeyi ile bununla beraber yeni oluşan ve klasik tarzdaki "New Town"'ın (Yeni Şehir) mimarisi, Edinburgh'a "Kuzeyin Atinası" unvanını kazandırdı.

Kayaların üstüne kurulu olan ve tarihî şehirle, şehrin ana caddesi Royal Mile'a hakim bir konumda bulunan şatosu başta olmak üzere birçok tarihi ve turistik özelliğe sahiptir. Şehrin "Old Town" ve "New Town" bölgeleri UNESCO Dünya Miras Listesi'ndedir.

Şehrin Düklüğünü, Kraliçe II. Elizabeth'in eşi Prens Philip yapmaktaydı. Prens Philip bu göreve, II. Elizabeth kraliçe olmadan önce atanmış, II. Elizabeth ise kraliçe olmadan önce Edinburgh Düşesi Prenses Elizabeth Alexandra Mary olarak Birleşik Krallık veliahtı sıfatı taşımıştır. Prens Philip armasında öldüğü güne kadar Edinburgh armasını taşımıştır.

1
-
+
-
+
-
+
Sınıf3D SECURE PAYMENT METHODAttfly © 2022 MFD Turizm Seyahat Acentesidir.